Habitat for Humanity Poland i IKEA kontynuują wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności, w tym samotnych matek

W drugim miesiącu trwania epidemii koronawirusa szczególnie trudna jest sytuacja niektórych domów pomocy społecznej oraz schronisk i noclegowni dla osób w kryzysie bezdomności. Wieloosobowe sale, brak osobnego miejsca umożliwiającego odbycie kwarantanny, opuszczone starsze, chore osoby, które wymagają pomocy pielęgnacyjnej – to wszystko dzisiaj urasta do rangi problemu, mającego wpływ na całe społeczności. Brakuje personelu, a obecny jest bardzo przeciążony zadaniami, narażony, bo nadal nie ma wystarczającej ilości odpowiednich zabezpieczeń czy dostępności testów. W tej sytuacji na wysokości zadania stają organizacje pozarządowe, które wkrótce wspólnie z partnerami biznesowymi będą niosły pomoc najbardziej potrzebującym.

W warunkach pandemii sytuacja wielu osób, choć uciążliwa, staje się pomału i częściowo oswojona. Rozmowy i uwaga są przekierowane na kolejne fazy wychodzenia z tzw. stanu zamrożenia, powtarzamy „damy radę”. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego jak ucierpi gospodarka krajowa i budżety domowe, choć trudno jeszcze ocenić skalę. Powoli sytuacja kryzysu zaczyna wydawać się codziennością. Nic bardziej mylnego – potrzeby rosną. Dla osób, które już przed pandemią były w trudnej sytuacji, problem staje się coraz większy, a środki powoli się kończą.

Na uwagę zasługuje także trudne położenie osób pozostających we własnych domach, ale już teraz silnie odczuwających następstwa rządowych ograniczeń w przemieszczaniu się. Dotyczy to zwłaszcza samotnych rodziców, osób starszych i schorowanych, a także tych którzy stracili pracę, właścicieli firm tracących dorobek życia i jednocześnie mierzących się ze zwolnieniami swoich wieloletnich zaangażowanych pracowników.

Organizacje pozarządowe przyznają, że kontaktują się z nimi osoby, których sytuacja zmusiła do poszukiwania wsparcia. Habitat for Humanity Poland, prowadząca m.in. Społeczną Agencję Najmu, czyli nieodpłatne łączenie wynajmujących z potrzebującymi najemcami w zamian za stabilność najmu, odbiera już takie zgłoszenia. Bo jak ma zapłacić czynsz samotna mama po przejściach, która zarabiała sprzątając mieszkania, a teraz musi pozostać w domu ze swoim dzieckiem? Wyjątkowo trudno patrzeć, gdy osoba, która dawała radę licznym przeciwnościom losu i dopiero co stanęła na nogi, z dnia na dzień traci samowystarczalność, na którą ciężko pracowała.

Niech ci, którym jest obecnie trochę ciężej, pamiętają o tych, których życie jest w niebezpieczeństwie. Niech ci, którzy nie należą do grup ryzyka – pamiętają o tych, którzy są najbardziej na nie narażeni. Niech ci, którzy przebywają na kwarantannie w domach pamiętają o tych, którzy domu nie mają. W sytuacji, gdy lęk ogarnia kraj, postawmy na miłość.
– podkreśla Jonathan T.M. Reckford, prezes Habitat for Humanity

Podobne przesłanie głosi w Polsce od lat siostra Małgorzata Chmielewska, która prowadzi domy i noclegownie dla bezdomnych, chorych oraz domy samotnych matek w ramach Fundacji Wspólnota Chleb Życia. Podkreśla na prowadzonym przez siebie blogu, że to czego potrzebujemy to słowa pokoju i wsparcia oraz solidarność międzyludzka. Podobnie też, jak Habitat for Humanity Poland przyznaje, że nieśmiało zaczynają dzwonić do nich ci, którzy do tej pory stali na własnych nogach, lecz w obecnej sytuacji stracili pracę.

To ważne, aby empatia nie malała, a apele o wsparcie cały czas budziły reakcje. Na szczęście codziennością staje się zaangażowanie. Organizacje pozarządowe i co za tym idzie osoby znajdujące się w potrzebie, mogą liczyć na darczyńców. Trwa współpraca IKEA z Habitat for Humanity Poland – firma przygotowała produkty, a Fundacja pomogła dostarczyć je do kolejnych osób, dla których sytuacja pandemii jest szczególnie trudna. Pomoc otrzymały m.in. prowadzone przez siostrę Chmielewską schroniska i domy samotnej matki w Warszawie, Brwinowie, Krakowie, podkarpackiej Medyni Głogowskiej oraz w świętokrzyskich Jankowicach, Zochcinie i Nagorzycach. Wsparciem objęty został również MONAR.

IKEA przekazała przede wszystkim pościele, koce oraz meble, wyposażenie kuchenne i szczelne pojemniki służące zarówno do bezpiecznego przechowywania żywności oraz leków jak i materiałów opatrunkowych czy higienicznych. Większość mebli i pościeli trafi do domów dla matek jako uzupełnienie wyposażenia niezbędnego do ich funkcjonowania: kuchni, miejsc do spania, pokoi.

Serdecznie dziękujemy IKEA za pomoc. Dzięki waszym darom możemy uzupełnić wyposażenie w 10 domach dla ludzi bezdomnych, które prowadzimy. Nasi mieszkańcy to ludzie starsi, chorzy i niepełnosprawni. Prowadzimy też dom dla matek z dziećmi. Utrzymujemy te placówki głównie dzięki wsparciu ze strony osób prywatnych i firm. Musimy codziennie zapewnić dach nad głową, wyżywienie, opiekę, także medyczną, 250-300 osobom. Przy dużej rotacji wyposażenie stale musimy uzupełniać. Rocznie korzysta z naszej pomocy stacjonarnej ok. 1 000 osób. – Jesteśmy też ogromnie wdzięczni Fundacji Habitat za to, że nie tylko pomyśleliście o nas, ale włożyliście wiele pracy, żeby dary do nas dotarły.
– podkreśla siostra Małgorzata Chmielewska prowadząca wspólnotę Chleb Życia.

Habitat for Humanity Poland od lat zajmuje się wsparciem osób borykających się z wykluczeniem mieszkaniowym i przeciwdziałaniem bezdomności. Organizacja od wielu dni w związku z sytuacją apeluje o szczególne wsparcie dla dwóch grup – osób w kryzysie bezdomności oraz osób ubogich, które mogą być zagrożone eksmisjami.

IKEA w Polsce (Grupa Ingka) w ramach szeroko idących działań pod nazwą #PomagamyRazem, mających na celu ochronę zdrowia oraz zapewnienia środków niezbędnych do życia osobom dotkniętym pandemią koronawirusa, zdecydowała się udzielić pomocy doraźnej w formie darowizn o łącznej wartości 4 500 000 złotych. Wsparciem w pierwszej kolejności zostały objęte osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby, które niosą pomoc w walce z epidemią. Działania koncentrują się na dostarczaniu najpotrzebniejszych przedmiotów, takich jak: łóżka, pościele, jedzenie oraz artykuły do przechowywania żywności czy ułatwiające dezynfekcję szpitali, ośrodków medycznych i schronisk.
#PomagamyRazem #TogetherWithKindnessWięcej o zaangażowaniu społecznym na http://biuroprasowe.ikea.pl/.
 Kontakt dla mediów: Biuro Prasowe IKEA Retail prpl@IKEA.com