Ile kosztują studia medyczne? Sprawdziliśmy czesne na uczelniach.

Obraz StockSnap Pixabay

Rok nauki na niestacjonarnym kierunku lekarskim to niebagatelny wydatek od ok. 32 tys. do ponad 40 tys. zł. Mimo tak wysokich stawek czesnego chętnych nie brakuje, bo o jeden indeks każdego roku zabiega od kilku do nawet kilkunastu kandydatów. Podobnie jest na kierunku lekarsko-dentystycznym. Także podczas rekrutacji na medycynę 2019/2020.

Medycyna niezmiennie króluje w rankingach najbardziej obleganych kierunków studiów. Dla części osób, które nie zdobędą indeksu na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych (dawniej dziennych) alternatywą jest nauka w trybie niestacjonarnym (dawniej wieczorowym). Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami.


Ile kosztują studia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku 2019/2020

Sprawdziliśmy, jakie czesne zapłacą za rok nauki studenci, którzy rozpoczną studia w roku akademickim 2019/2020 na kierunku lekarskim. Na tych uczeniach, które kształcą przyszłych stomatologów, sprawdziliśmy dodatkowo, ile wyniesie czesne na niestacjonarnym kierunku lekarsko-dentystycznym.

Okazuje się, że opłaty na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane. Za rok nauki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi przyszli lekarze i stomatolodzy zapłacą 39 tys. zł.

Z kolei rok nauki na niestacjonarnej medycynie, prowadzonej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy, trzeba zapłacić 32 tys. zł.

Natomiast opłaty za usługi edukacyjne związane z kształceniem studentów na studiach niestacjonarnych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, należą do jednych z najwyższych w kraju. W stolicy Polski rok nauki na kierunku lekarskim to wydatek w wysokości 41,2 tys zł, a na kierunku lekarsko-dentystycznym – 43 tys. zł.

Z jeszcze wyższym czesnym muszą liczyć się studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie opłata za semestr nauki na kierunku lekarskim wyniesie 21,5 tys. zł, czyli 43 tys. zł rocznie. Nieco niższe, w porównaniu z WUM, jest natomiast czesne na kierunku na lekarsko-dentystycznym (21 tys. zł za semestr).

Taniej studiuje się na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie za rok nauki na kierunku lekarskim trzeba zapłacić 33,5 tys. zł, a na lekarsko-dentystycznym – 40 tys. zł.

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku semestr na kierunku lekarskim to koszt w wysokości 17 tys. zł, czyli 34 tys. zł rocznie, a na kierunku lekarsko-dentystycznym – 19 tys. zł, czyli 38 tys. zł rocznie.

Żacy, którzy rozpoczną kształcenie w roku akademickim 2019/2020 w Collegium Medicum UJ, za rok nauki na niestacjonarnym kierunku lekarskim zapłacą 35 tys. zł (40 tys. zł na kierunku lekarsko-dentystycznym).

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym wysokość czesnego za semestr nauki dla przyszłych lekarzy ustalono na poziomie 16 tys. zł, czyli 32 tys. rocznie, a da przyszłych stomatologów na poziomie 18 tys. zł, czyli 36 tys. zł rocznie.

Tyle samo wyniesie czesne za semestr na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (32 tys. zł za rok nauki na medycynie i 36 tys. zł na stomatologii).

We Wrocławiu rok nauki na niestacjonarnym kierunku lekarskim będzie kosztować 36 tys, zł, a na kierunku lekarsko-dentystycznym – 40 tys. zł. Takie opłaty ustalono na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich.

Z kolei na Uniwersytecie Rzeszowskim przyszli lekarze za rok nauki zapłacą 32 tys. zł., a na Uniwersytecie Opolskim – 2 tys. zł mniej.

Natomiast studia niestacjonarne na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach to wydatek w wysokości 35 tys. zł.

Na niestacjonarnej medycynie na Uniwersytecie Zielonogórskim będzie 60 miejsc. Czesne za rok nauki w roku akademickim 2019/2020 dla studentów pierwszego roku wyniesie 29,5 tys. zł.

Natomiast rok nauki na niestacjonarnym kierunku lekarskim na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu kosztuje 30 tys. zł.

Rok nauki na niestacjonarnej medycynie w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach to 48 tys. zł.

Ewa Kurzyńska