aktywność fizyczna sposobem na jesienny spadek nastroju

Polki nie lubią jesieni, a ponad połowa z nich odczuwa o tej porze roku narastające zmęczenie i gorszy nastrój. Jak Panie radzą sobie z jesienną chandrą i jakich aktywności szukają, aby poprawić sobie samopoczucie  – sprawdził serwis Prezentmarzeń.

aktywność fizyczna sposobem na jesienny spadek nastroju
aktywność fizyczna sposobem na jesienny spadek nastroju

Spośród zapytanych o zdanie ponad 1000 Polek, 50% uważa że aktywność fizyczna i niestandardowe formy rozrywki są dobrym sposobem na jesienny spadek nastroju. Według 31% antidotum jest przebywanie na świeżym powietrzu mimo gorszej aury, a 25% Pań wskazuje na ciekawe rozrywki, 23% stawia na ruch i sport. Co trzecia Polka otwarcie przyznaje – jesień spędzam pasywnie oglądając filmy, czytając książki rezygnując z dotychczasowych zajęć sportowych.

Aż 63 % Polek deklaruje, iż jest gotowa tej jesieni na zmierzenie się z niestandardową formą rozrywki jak kreatywna zabawa typu Escape Room, odwiedzenie salonu wirtualnej rzeczywistości czy nawet spróbowanie sił w sportach ekstremalnych na przykład lot w tunelu aerodynamicznym. Pytanie  ile z tych deklaracji Pań przełoży się na rzeczywiste działania?

Polki według z sondy serwisu starają się nie rezygnować z ruchu, który jak wynika z opinii psychologów jest najlepszą formą walki z obniżonym poziomem nastroju. Spośród zapytanych przez serwis Pań, 44% stwierdza iż jesienią uprawianie sportu na świeżym powietrzu zamienia na inne aktywności, a 26% stara się z nie rezygnować ze sportu. Co trzecia Polka przyznaje, iż niestety często rezygnuje jesienią z uprawiania aktywności ruchowych.

Jeśli już Polki decydują się na aktywne spędzanie czasu jesienią, to z rozrywek najchętniej korzystają z partnerem (41% wskazań) lub z rodziną (29% wskazań). Dla 17% z nich najlepszym towarzystwem do wspólnego spędzania czasu są przyjaciele lub znajomi. Często jak wynika z deklaracji panie składają się finansowo z bliskimi na wspólne rozrywki. Na jednorazową rozrywkę Polki są w stanie przeznaczyć jednorazowo średnio 150 zł (51% deklaracji), a co trzecia nawet do 300 zł.

W okresie jesiennym obserwujemy duże zainteresowanie takimi rozrywkami jak Escape Room, lot w tunelu aerodynamicznym czy salony wirtualnej rzeczywistości. Ze względu na coraz gorszą pogodę na zewnątrz, szukamy ciekawych, alternatywnych sposobów na aktywne spędzanie czasu, ale nie chcemy rezygnować z dobrej zabawy. A możliwości jest coraz więcej – parki trampolin, pokoje zagadek. Z naszych obserwacji wynika, iż to panie są częściej pomysłodawcami oryginalnych form spędzania czasu. Polki częściej również podarowują bliskim prezenty w formie przeżyć.– komentuje  Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Najczęstszymi motywami według odpowiedzi udzielonych serwisowi, jakimi kierujemy się próbując niestandardowych aktywności i oddając się oryginalnym rozrywkom jest potrzeba upustu swoich emocji (22%), chęć sprawdzenia siebie (19%) oraz poszukiwanie doznań (19%).

Aby skorzystać z ciekawych i nietypowych rozrywek, ponad połowa z zapytanych Pań deklaruje, że jest w stanie do nich dojechać.

Jesienne, zimne i ponure dni sprawiają, że tracimy energię na wykonywanie codziennych, rutynowych czynności, dlatego tak istotne jest, aby szukać aktywnych i kreatywnych sposobów na spędzanie czasu. Sport i ciekawe formy rozrywki angażują nasze ciało i umysł wyzwalając w mózgu endorfiny. Joga, trening EMS jako innowacyjna forma ćwiczeń czy lekcja pole dance – wpływają pozytywnie na samopoczucie, a do tego pozwalają skutecznie rzeźbić sylwetkę. Jesień to również dobry moment, aby szukać zajęć rozwijających zainteresowania i pobudzających kreatywne myślenie. Kurs fotografii, rysunku lub wizyta z przyjaciółmi w Escape Room – pomysłów na ciekawe spędzanie czasu  jest wiele. W opinii Polek, które wzięły udział w jesiennej sondzie serwisu prezentmarzeń, z chandrą można walczyć wybierając dla siebie odpowiednią formę aktywności i szukając oryginalnych rozrywek.

*W materiale prasowym wykorzystano dane z analizy krzyżowej pochodzące z sondy „Sposoby Polaków na jesienną chandrę” zrealizowanej na próbie 1874 respondentów ( w tym 1087 respondentek) w październiku br. przez serwis Prezentmarzeń.